Zdrava Srbija Instagram

РИБИЗЛА


Зачинско и лековито биље, 09.05.2013.
Саша Бугарчић

Bookmark and Share


Ribes nigrum L.
Фамилиа: Grossulariaceae

Народна имена: црна рибизла, рибизла, рибиз црни



Рибизла се среће као самоникла у влажним шу­мама, шикарама, а доста се и гаји по баштама и вртовима, на влажном и азотом богатом зем­љишту. Често се гаји као декоративна и медоносна биљка.


Рибизла је жбунаста биљка висока до 1,5 м. Листови су режњевити, с лица тамнозелени и голи, а са наличја светиији и обрасли длачицама. Цветови су жутозелени, а по ободу смеђецрвене боје. Рибизла цвета у току маја. Плод је црна бобица која сазрева неравномерно, тако да у исто време на биљци имамо и зреле и зелене плодове. Поред ове рибизле позната је и црвена рибизла (Ribes nigrum L.) која има цветове црвене или зелене боје и црвене зреле плодове, а листови на доњој страни имају уљане жлезде.




Хемијски састав и употреба

Плод рибизле (Ribis nigri fructus) богат је витамином С (100-400 mg/%). Садржи органске киселине, пектин, танине и др. Употреб­љава се у облику чајног напитка, као лековито средство у случајевима где је потребно да­вање витамина C (грип, анемија, авитаминоза). Сокови добијени из плодова користе се у облику сирупа и концентрата као коригент производима непријатног укуса и мириса, као освежавајући напитак, а служе и за јачање организма. Препо­ручује се код чира на желуцу и дванаестопалачном цреву, код гастритиса и смањене коли­чине киселине у желуцу. Дрога се користи за спречавање и лечење инфекција, нарочито дисајних путева, делује код реуматских болести, промуклости, гихта и кашља.




Плод црвене рибизле (Ribis rubri fructus) са­држи нешто мање шећера, а више органских киселина (лимунска, јабучна, винска) од црне риби­зле, те се користи као средство за повећавање апетита и ублажавање жеђи. Плодови обе врсте рибизле имају широку примену у прехрамбеној индустрији за справљање слатка, џемова, ком­пота, воћних сокова и ликера. Лишће и пупољци црне рибизле, захваљујући пријатном аромати­чном мирису (садрже око 0,4% етарског уља), додају се разним чајевима, ликерима и тинктурама.



Сакупљање

Плодови се беру у фази потпуне зрелости и суше на промаји или у сушионици на температури од 50 – 60°C. Са једног жбуна може се прикупити око 30 kg зрелих плодова рибизле.




проф. др Јан Кишгеци
Преузето из монографије "ЛЕКОВИТО БИЉЕ - Гајење, сакупљање, употреба"


Bookmark and Share

Mala Pijaca